Jak zostać osobą przedsiębiorczą? – wyzwanie urodzinowe

Zostanie osobą przedsiębiorczą to jeden z celów, które przed sobą postawiłem. Realizacja mojego urodzinowego wyzwania ma do tego doprowadzić.

Czym jest przedsiębiorczość?

Przedsiębiorczość to słowo, które wiele razy w zyciu słyszałem. Zawsze kojarzyłem je z pieniędzmi, jednak nigdy do końca nie rozumiem co tak naprawdę oznacza.

Kiedy zacząłem szukać informacji na temat zagadnienia przedsiębiorczości okazało się, że sprawa nie jest prosta. Tylu ilu ludzi się o to zapytać – każdy ma swój własny pogląd na to. I choć wszystkie mówią mniej więcej to samo, to jednak trudno jest ustalić czym przedsiębiorczość dokładnie jest.

A więc czym dokładnie jest przedsiębiorczość?  Według Encyklopedii Zarządzania “Przedsiębiorczość – to cecha działania zmierzającego do zapewnienia racjonalnej i efektywnej koordynacji zasobów gospodarczych firmy. W praktyce pojęcie przedsiębiorczość rozumiane jest jako forma pracy lub jako czwarty (obok pracy, ziemi i kapitału) czynnik produkcji. Główne cechy przedsiębiorców to przede wszystkim umiejętność dostrzegania potrzeb i doskonalenia pomysłów, zdolności do wykorzystywania nadarzających się okazji oraz gotowość do podejmowania ryzyka.”

Ok. Jest cieplej. Ale to wciąż nie pokazuje mi jak zostać osobą przedsiębiorczą.

Przeszukując wiele innych definicji nietrudno ustalić, że najczęściej powtarzające się cechy osoby przedsiębiorczej to:

 • aktywna postawa
 • wykorzystywanie okazji
 • skłonność do ryzyka

Podczas przeszukiwania najbardziej mi odpowiadający definicji natrafiłem na bloga “Finanse od podstaw”. Autor definiuje przedsiębiorczość w następujący sposób:

“Dla mnie przedsiębiorczość to przede wszystkim zdolność do wykorzystywania okazji jakie daje nam życie/rynek. Poszukiwanie nowych kierunków działania również jest ważne, ale dla mnie wiąże się bardziej z innowacyjnością (która z przedsiębiorczością jest dość mocno powiązana). Skłonność do ryzyka jest dla mnie trzeciorzędna, choć niewątpliwie człowiek przedsiębiorczy czasem musi je ponosić.”

Jest to definicja, która przemawia do mnie najbardziej. Chociaż dla mnie osobiście czuję, że czegoś mi w niej jeszcze brakuje.

Przedsiębiorczość moim okiem

Jeśli chodzi o moje rozumienie przedsiębiorczości to jest ono bardzo subiektywne. Więc pewnie wielu specjalistów mogłoby się z nim nie zgodzić – i słusznie. Jednak aby uprościć samemu sobie moją drogę do bycia osobą przedsiębiorczość muszę ująć to zagadnienie w szerszym zakresie.

Otóż bardzo podoba mi się definicja znaleziona na blogu “Finanse od podstaw”. Dla moich potrzeb rozszerzam tą definicję o aspekt gospodarności oraz o aspekt wiedzy.

Mówiąc o gospodarności mam na myśli odpowiednie zarządzanie własnymi zasobami – pieniędzmi, czasem. 

Mówiąc o wiedzy mam na myśli ciągłe uczenie się – nabywana wiedza staje się zasobem.

Cele

Moje cele związane z przedsiębiorczością to:

 • ustabilizowanie swoich finansów
 • rozpoczęcie inwestowania

Przez ostatnie lata żyłem jak większość polaków w moim wieku – od wypłaty do wypłaty. Pojęcie konsumpcjonizmu dobrze odwzorowywało moją sytuację finansową. Postanowiłem odciąć się od takiego trybu życia i przejąć kontrolą nad moimi finansami.

Bycie inwestorem to moje skryte marzenie, które noszę w sobie od wielu lat. Wraz z 29 urodzinami postanowiłem rozpocząć realizację tego marzenia. Celem jest aby w 30 urodziny zacząć inwestować na rynkach.

Realizacja wyzwania

Realizację celów podzieliłem na dwa aspekty:

1. Finanse osobiste:

 • prowadzenie budżetu domowego
 • eliminowanie zbędnych kosztów
 • regularne oszczędzanie
 • zwiększenie zarobków

Celem prowadzenia budżetu jest zapanowanie nad finansami w konsekwencji czego planuję eliminować zbędne wydatki. Zaoszczędzone pieniądze będę lokował na osobnym koncie.

Z zaoszczędzonych pieniędzy zamierzam w pierwszej kolejności stworzyć “poduszkę finansową”. Po sfinalizowaniu projektu poduszki finansowej nadwyżki będę lokował z zamiarem rozpoczęcia inwestowania po skończeniu 30-stych urodzin.

2. Nauka

Podobno jest kluczem do sukcesu. Dlatego też nie sposób zostać przedsiębiorczym bez nauki:

 • inwestowania
 • zarządzania czasem
 • zwiększenie swoich kompetencji w pracy

Nauka inwestowania jest oczywiście podstawą do rozpoczęcia przygody z inwestowaniem. Wchodząc z odłożoną kwotą na giełdę chcę być świadomy podstaw aby nie popełniać błędów, które z pewnością bym popełnił bez przygotowania. Więcej o książkach i materiałach, z których będę korzystał napiszę TUTAJ.

Nauka zarządzania czasem to fundament, dzięki któremu będę mógł poświęcić więcej czasu na rozwój – przede wszystkim na naukę. Myślę, że też napiszę osobny post na ten temat, który będziesz mógł przeczytać TUTAJ.

Zwiększenie kompetencji to właściwie środek do zarówno rozwoju w zakresie przedsiębiorczości jak i mojej kariery zawodowej, o którym piszę TUTAJ. Jednak wpisuję go również tutaj, ponieważ zarabianie więcej w pracy docelowo pozwoli mi odkładać większe kwoty na inwestycje.

I to by było na tyle. Plan nie jest skomplikowany, ale będzie wymagał dużej dawki wytrwałości. 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *